Important Series

YEAR TITLE PRODUCER TV CREATOR MAIN DIRECTORS LOCATIONS
2014 El corazón del océano Globomedia Antena 3 Elvira Menéndez (Novela) Pablo Barrera y Guillermo Fernández Groizard Cádiz y Huelva
2014 El príncipe Plano a plano Telecinco César Benítez y Aitor Gabilondo Ignacio Mercero, Javier Quintas y José Ramos Paíno Ceuta y San Sebastián de los Reyes (Madrid)
2013 El tiempo entre costuras Boomerang Antena 3 María Dueñas (Novela) Ignacio Mercero, Norberto López Amado e Iñaki Peñafiel Madrid y Aranjuez (Madrid) y Guadalajara
2012 Toledo Boomerang Antena 3 Emilio Díez López Luis Santamaría y Juanma R. Pachón Toledo y Guadamur (Toledo), Pedraza (Segovia), Sigüenza (Guadalajara), Soria y El Escorial (Madrid)
2012 Isabel Diagonal TV TVE Javier Olivares, Jordi Calafí y Anaïs Schaaff Jordi Frades y Oriol Ferrer Medina del Campo (Valladolid), Segovia y Pedraza (Segovia), Toledo, Oropesa, San Martín de Montalbán y Méntrida (Toledo), Granada; Cáceres y Plasencia (Cáceres); La Adrada (Ávila); Torrelaguna, San Lorenzo de El Escorial, Colmenar Viejo, El Álamo (Madrid)
2012 Luna, el misterio de Calenda Globomedia Antena 3 Laura Belloso y David Bermejo Jesús Rodrigo, José Ramón Ayerra y Alexandra Graf Candelario (Salamanca), El Espinar y San Rafael (Segovia), La Navata (Madrid) y Navas del Marqués (Ávila)
2011 14 de abril. La República Diagonal TV TVE Jordi Frades y Virginia Yagüe Jordi Frades, Belén Macías, Salvador García y Jorge Torregrossa Madrid y Guadalajara
2011 Gran hotel Bambú Antena 3 Ramón Campos y Gema R. Neira Silvia Quer y Carlos Sedes Santander y Piélagos (Cantabria) y Patones (Madrid)
2011 Bandolera Diagonal TV Antena 3 Tirso Calero Rubén Torrejón Colmenar del Arroyo y El Escorial (Madrid) y Méntrida (Toledo)
2011 El secreto de Puente Viejo Boomerang Antena 3 Aurora Guerra Alberto Pernet, Pablo Guerrero, David Montoya y Pedro Martínez El Escorial y Torremocha del Jarama (Madrid)
2011 Piratas Mandarina Telecinco Carlos Portela, Víctor Sierra, Lidia Fraga y José Rubio Jorge Coira y Jorge Saavedra Soutomaior, Vilagarcía de Arousa, Silleda, Vigo, A Estrada, Tui, Pontevedra, Poio y Cambados (Pontevedra), Ponteceso, Laracha, Ortigueira, Malpica, Vedra y Santiago de Compostela (A Coruña) y Carucedo (León)
2011 El barco Globomedia Antena 3 Iván Escobar y Álex Pina David Molina Encinas, Sandra Gallego y Jesús Colmenar Villaviciosa de Odón (Madrid) y Valencia
2011 Crematorio Mod Canal Plus Jorge Sánchez-Cabezudo Jorge Sánchez-Cabezudo Elche, Benidorm, Novelda, Altea, Calpe, El Campello y Santa Pola (Alicante)
2010 Gran reserva Bambú TVE Ramón Campos y Gema R. Neira Carlos Sedes, Manuel G. Pereira, Salvador García y Antonio Hernández Briones, San Vicente de la Sonsierra, Fuenmayo, Haro, Alfaro y Logroño (La Rioja), El Espinar (Segovia), Moralzarzal, Chinchón, Aranjuez y Boadilla del Monte (Madrid)
2010 Hispania Bambú Antena 3 Ramón Campos Jorge Sánchez-Cabezudo, Félix Viscarret y Alberto Rodríguez Torremenga, Parque Nacional de Monfragüe, Jaraíz de la Vera y Cuacos del Yuste (Cáceres)
2010 Tierra de lobos Multipark y Boomerang Telecinco Rocío Martínez y Juan Carlos Cueto Joaquín Llamas Maderuelo (Segovia) y Ambite y Navas del Rey (Madrid)
2009 Águila roja Globomedia TVE Daniel Écija, Pilar Nadal, Ernesto Pozuelo, Juan Carlos Cueto y Carmen Ortiz Marco A. Castillo, Marc Vigil, José R. Ayerra y Miguel Alcantud Toledo, Guadamur, Burujón, Tembleque y Malpica de Tajo (Toledo); Segovia, Pedraza y Sta Mª la Real de Nieva (Segovia); Talamanca, Rascafría, San Lorenzo de El Escorial, Batres, Navas del Rey, San Martín de Valdeiglesias, Pelayos de la Presa, Villanueva de Perales, Manzanares el Real, Chinchón y Boadilla del Monte (Madrid), Uclés y Segóbriga (Cuenca), Uceda, Lupiana, Retiendas y Pioz (Guadalajara) El Tiemblo, La Adrada, Las Navas del Marqués y Cebreros (Ávila)
2009 Doctor Mateo Notro TV Antena 3 Dominic Minghella (Serie 'Doc Martin') Manuel Tera, Enric Folch y Álvaro Fernández Armero Lastres en Colunga (Asturias)
2009 Pelotas El Terrat TVE José Corbacho y Juan Cruz José Corbacho, Juan Cruz y Oriol Ferrer Hospitalet de Llobregat (Barcelona)
2008 La señora Diagonal TV TVE Virginia Yagüe Jordi Frades, Jorge Torregrossa, Salvador García y Belén Macías Ribadesella, Llanes, Aller, Valdés, Laviana, Ribadeveva (Asturias), Sepúlveda (Segovia(, Lupiana (Guadalajara), Miraflores y San Martín de la Vega (Madrid)
2007 Desaparecida Grupo Ganga TVE Ramón Campos Manuel Palacios, Carlos Sedes y Jorge Sánchez-Cabezudo Madrid
2005 Amar en tiempos revueltos Diagonal TV TVE Rodolf Sirera, Josep M. Benet y Antonio Onetti Eduardo Casanova, Asier Aizpuru, Diego Lesmes y Carlos Pérez. Madrid, Brunete, El Escorial y Boadilla del Monte (Madrid), Toledo
2005 Abuela de verano Rodar y Rodar TVE Joaquín Oristrell Yolanda Gª Serrano, Enric Folch y Joaquín Oristrell Cerdanyola del Vallés (Barcelona)
2001 Cuéntame cómo pasó Grupo Ganga TVE Miguel Ángel Bernardeau Agustí Crespi y Antonio Cano Madrid, Colmenar de Oreja, Aranjuez, Alcalá de Henares, Chinchón y Pinto (Madrid), Arahuetes (Segovia), Bargas (Toledo)
1999 Petra Delicado Lolafilms Vía Digital y Telecinco Alicia Giménez-Bartlett Julio Sánchez Valdés Madrid
1998 Entre naranjos Cartel TVE Vicente Blasco Ibáñez (Novela) Josefina Molina Benifairó de los Valles, Játiva y Alcira (Valencia) y Madrid
1997 Blasco Ibáñez Antea Films y Central de Producciones Audiovisuales TVE y Canal 9 José Luis Olaizola Luis G. Berlanga Valencia y Madrid
1995 Un país en la mochila TVE TVE Emiliano de Pedraza y Jose Antonio Labordeta Emiliano de Pedraza Orense, Pontevedra, Asturias, Cantabria, Navarra, La Rioja, Vizcaya, León, Segovia, Zamora, Zaragoza, Teruel, Tarragona, Alicante, Ciudad Real, Guadalajara, Cáceres, Murcia, Jaén, Huelva, Baleares, El Hierro y La Gomera
1992 El Quijote Emiliano Piedra TVE Miguel de Cervantes (Novela) Manuel Gutiérrez Aragón Valle de Alcudia (Ciudad Real) y Madrid
1991 Requiem por Granada ASPA, Midega Films y Taurus TVE y RAI Manolo Matji y Vicente Escrivá Vicente Escrivá Granada, Sevilla, Córdoba, Segovia, Sigüenza (Guadalajara), Vera de Moncayo (Zaragoza)
1990 Los jinetes del alba Asterisco Films TVE Jesús Fernández Santos (Novela) Vicente Aranda Las Caldas (Asturias)
1985 Los pazos de Ulloa Midega Film TVE y RAI Emilia Pardo Bazán (Novela) Gonzalo Suárez Gondomar, Tuy, Ponteareas (Pontevedra), Santiago de Compostela (La Coruña), El Espinar (Segovia) y Madrid
1984 Teresa de Jesús TVE y RAI TVE y RAI Carmen Martín Gaite y Víctor García de la Concha Josefina Molina Úbeda y Baeza (Jaén), Ávila, Salamanca, Segovia, Toledo, Burgos, Sevilla y Cáceres
1982 Los gozos y las sombras Arte 7 TVE Gonzalo Torrente Ballester (Novela) Rafael Moreno Alba Pontevedra, Bueu, Marín, Cangas de Morrazo y O Grove (Pontevedra) y Madrid
1981 Verano Azul TVE TVE Antonio Mercero Antonio Mercero Nerja (Málaga), Almuñécar (Granada) y Motril (Granada)
1980 Fortunata y Jacinta TVE, Telvétia y Téléfrance TVE Benito Pérez Galdós (Novela) Mario Camus Madrid, Aranjuez, Boadilla del Monte y Villaviciosa de Odón (Madrid), Comillas (Cantabria), Toledo, Burgos y Sevilla
1978 Cañas y barro TVE TVE Vicente Blasco Ibáñez (Novela) Rafael Romero Marchent El Palmar y La Albufera (Valencia)
1977 Curro Jiménez TVE y Telestar TVE Antonio Larreta Joaquín Luis Romero Marchent, Mario Camus y Pilar Miró Serranía de Ronda (Málaga), Doñana (Huelva), Cabo de Gata (Almería) y Setenil y Castellar de la Frontera (Cádiz)
logo-spain-film invertido
 
ministeriocultura
 
facebook  twitter  google  link  pinte  youtube 
    
Diseño web por 3Androides Technology SL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand

SE NECESITA ESTA INFORMACIÓN.